Często technologów żywności i żywienia myli się z dietetykami. Tymczasem oba zawody mają ze sobą niewiele wspólnego, poza tematem zainteresowań, jakim jest żywienie ludzi. Tyle tylko, że dietetyk opiera swoje działanie na znajomości ludzkiego organizmu, natomiast technolog żywienia – na znajomości produktów spożywczych.
Praca z żywieniem
Oba zawody wiążą się z żywieniem ludzi, tak jak to zostało wyżej stwierdzone. Warto jednak zaznaczyć, że oba zawody nie powinny wchodzić w swoje kompetencje. Dietetyk wie, co zrobić, by poprawić stan danego organizmu. Natomiast technolog żywienia wie, co składa się na dany pokarm i może co najwyżej podpowiadać dietetykowi nowe rozwiązania żywieniowe, których on jeszcze nie zna, bo dopiero od niedawna są one dostępne na rynku. Ważne, aby oba zawody pracowały w oparciu o swoją wiedzę i by ją na bieżąco aktualizowały. Tylko wówczas możliwy jest sukces tak w jednej, jak i drugiej profesji.
Warto zaznaczyć, że wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy np. w fitness klubie zamiast dietetyka zatrudnia się kogoś po studiach na kierunku technologia żywności i żywienia i tworzy on diety dla ćwiczących. Również często zdarza się, że takie osoby udzielają odpłatnie konsultacji on-line. W dzisiejszych czasach nietrudno o oszustwo, jednak starajmy się uczęszczać do takich osób stacjonarnie.
4 komentarze
Milena
11 sierpnia 2021 at 13:36
Dietetyk staje się coraz bardziej wziętym zawodem, moda na różnego rodzaju diety trwa… coraz więcej ludzi decyduje się na zdrowe odżywianie.
Marek
17 sierpnia 2021 at 12:58
Oczywiście, specjaliści od żywienia mają dużo pracy.
Basia
11 marca 2022 at 13:51
To dwa różne zawody. Technolog żywności przede wszystkim nadzoruje proces wytwarzania żywności, kontroluje, dba o jakość, dostosowuje technologię do produkcji.
Marek
15 marca 2022 at 13:52
Dziękuję za komentarz.