Pojęcie technologa jest bardzo ogólnym i niejednoznacznym sformułowaniem. Biorąc pod uwagę branżę, w której pracuje technolog możemy wymienić branże gastronomiczną, odzieżową, farmaceutyczna, motoryzacyjną i wiele innych miejsc, gdzie produkowane są dobra materialne.
Ponadto odmienność wykonywanych zadań i obowiązków technologów w poszczególnych branżach spowodowała, iż zawód ten został podzielony na kilka zasadniczych rodzajów.
- Pierwszym z nich jest Technolog innowatyk. Do głównych zadań technologa innowatyka zalicza się ścisłą współpracę z działem marketingu oraz reklamy w danej firmie. Technolog ten odpowiada za właściwe określenie i identyfikację potrzeb klientów. Technolog innowatyk sprawuję kontrolę nad przebiegiem całego procesu produkcji w celu ustalenia, czy jest on zgodny z wymaganiami rynkowymi oraz to właśnie na nim spoczywa obowiązek opracowywania nowych, innowacyjnych metodologii oraz receptur.
- Technolog sensoryk podobnie jak innowatyk na co dzień współpracuje z działem marketingu oraz reklamy. Do jego głównych obowiązków należy określanie potrzeb rynkowych, sporządzanie bieżących raportów, a także udział w opracowywaniu nowych rozwiązań. Ponadto jego zadaniem jest utrzymanie właściwych relacji z klientami.
- Technolog ds. procesów to nikt inny jak osoba odpowiedzialna za właściwy przebieg procesu produkcyjnego. Technolog ds. procesów jest osobą wdrażająca nowe rozwiązania, a także kontrolującą działanie procesów dotychczasowych. Ponadto technolog ten odpowiedzialny jest za szkolenie nowych pracowników.
- Technolog jakości to osoba, która odpowiada w firmie za jakość wytwarzanych produktów. Jego naczelnym zadaniem jest koordynacja oraz wdrażanie systemu zarządzania jakością w taki sposób, aby produkcja spełniała wszelkie kryteria międzynarodowe, oraz korporacyjne.
2 komentarze
Darek
23 lutego 2022 at 12:19
Specjalizacje są różne, aczkolwiek każda z nich jest ze sobą powiązana.
Marek
2 marca 2022 at 11:51
Oczywiście, część obowiązków się pokrywa.