Osoby, które planują swoją karierę zawodową, powinny tematem rozwoju zawodowego zainteresować się dużo wcześniej, niż wtedy, kiedy będą chciały podjąć zatrudnienie. Praca sama nie przychodzi, żeby móc liczyć na dobre oferty pracy w przyszłości, najlepiej już w wieku szkolnym planować swoją drogę zawodową. Dobry plan pozwoli nam osiągnąć sukces i nie martwić się ciągłym szukaniem pracy. Co zatem trzeba robić? Dzisiejszy post właśnie o tym – zapraszam do lektury.
Planowanie zacznijmy już na etapie szkolnictwa publicznego. Szkoła podstawowa i gimnazjum niekoniecznie nas ukierunkują. Ale już Technikum z pewnością będzie źródłem konkretnej wiedzy. Jeśli zatem interesuje nas proces produkcyjny i chcielibyśmy z tym wiązać swoją przyszłość, udajmy się np. do technikum mechanicznego na kontynuację edukacji, zamiast wybierać liceum ogólnokształcące. Kolejnym krokiem są oczywiście studia. O tym, na jakie kierunki warto się wybrać, możecie przeczytać w moim poprzednim poście, dlatego tutaj, nie ma sensu się powtarzać.
Studia to doskonały czas, bowiem znajomości w tym czasie zawarte mogą przetrwać na lata. Może okazać się, że znajomy ze studiów poleci nas do pracy i zyskamy zatrudnienie marzeń. Może się okazać, że wspólnie ze znajomym / znajomymi ze studiów rozkręcimy biznes życia. Może tak, być, ale takich sytuacji nie jest dużo. Dlatego trzeba wziąć swoją karierę zawodową we własne ręce.
Zacznijmy od tego, że podczas studiowania, odbywasz praktyki zawodowe. Już przy wyborze firmy produkcyjnej do której udamy się na praktyki powinniśmy podjąć mądrą decyzję. Nie muszę chyba pisać, że na praktykach można dużo się dowiedzieć i nauczyć, ale także pokazać z jak najlepszej strony. A wszystko po to, żeby później otrzymać ofertę pracy w tej firmie na stanowisku Technologa.
3 komentarze
Marek
20 marca 2017 at 22:16
Człowiek po szkole średniej ma już może trochę większe pojęcie o tym co chciałby robić zawodowo, ale myślę, że po gimnazjum tudzież niebawem podstawówce ciężko jest podjąć właściwą decyzję o dalszej ścieżce edukacji 😉
Marek
24 marca 2017 at 15:48
Niestety szkoła nie do końca przygotowuje uczniów do tak ważnego wyboru życiowego, dlatego warto tę kwestię wziąć we własne ręce.
Natalia
16 listopada 2017 at 10:01
Pewnie, że samemu trzeba pomyśleć o swojej przyszłości