Coraz częściej młodzi ludzie, którzy pałają zamiłowaniem do biologii oraz chemii wybierają studia wyższe, odpowiadające ich zainteresowaniom oraz preferencjom.
Jednym z najbardziej popularnych kierunków, który funkcjonuje na Uniwersytetach oraz Politechnikach w każdym województwie jest Technologia żywności i żywienia człowieka.
Ukończenie powyższego kierunku daje młodym ludziom szerokie pole manewru w znalezieniu upragnionej pracy. Absolwenci technologii żywności mogą podjąć pracę w wielu miejscach, są to m.in. Przedsiębiorstwa Przemysłu Spożywczego tj. przemysł cukierniczy, mleczarski, zakłady przetwórstwa warzyw i owoców i wiele innych.
Kolejne miejsca pracy technologa żywności to liczne instytucje naukowe oraz badawczo rozwojowe, laboratoria, a także instytucje kontrolne takie jak Sanepid.
Praca na stanowisku technologa żywności może mieć formę mobilną. Osoby trudzące się tym zawodem mogą pracować w placówkach upowszechniających wiedze na tematy związane z gospodarką żywnościową, a także w firmach doradczych oraz audytujących.
W związku z szerokim spektrum wyboru miejsca pracy, technolodzy żywności mogą świadczyć swoją pracę w biurze, laboratorium, a także na hali produkcyjnej, na której dokonują nadzoru jakości wykonywanych produktów.